JHtmlBehavior::mootools not found.

Nie bójcie się marzeń!

Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego zawsze tętni studenckim życiem. We środę zostało jednak zaanektowane bez reszty przez uczniów ostatnich klas krakowskich i małopolskich liceów i techników, czyli przez kandydatów na studia w roku akademickim 2016/17.

{gallery}krakow/2015{/gallery}

- Sama nie śmiałabym tu wejść, ale z całą klasą idę z odwagą. Bardzo boję się matury ustnej z polskiego i matmy… może tu uda się ustalić, na co powinniśmy zwracać na egzaminie uwagę. Ciągle waham się nad doborem przedmiotów przydatnych w rekrutacji na dziennikarstwo. Liczę na rozmowy z ludźmi z różnych uczelni: co bardziej mi się przyda - wos czy geografia…Magda Strojek z krakowskiego liceum, podobnie jak inni goście Salonu zaczęła wizytę na Salonie od odebrania swojego „Informatora dla Maturzystów 2016”. Większość chętnych na tę publikację ma wydrukowane już kupony, inni wypełniają w swoich smartfonach ankietę upoważniającą do odbioru gratisowego egzemplarza. Wszystkie aule, w których przez dwa dni eksperci Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie opowiadają o wymaganiach maturalnych z przedmiotów obowiązkowych i najpopularniejszych - dowolnych, są szczelnie wypełnione. Krakowski Salon przypomina stadion, na którym rozgrywany jest …finał mistrzostw świata piłki nożnej: emocje przedmaturalne osiągają tu zenit.

Jak dobrze, że rozgorączkowanych maturzystów witają doświadczeni gospodarze i goście oficjalni wydarzenia, którzy potrafią uporządkować zamęt w gorących głowach kandydatów na studentów!

- Nie bójcie się odważnych decyzji o wyborze zawodu i studiów. Ważna jest wasza prawdziwa pasja – praca i studiowanie bez niej nie mają sensu – mówił do zgromadzonych w Auditorium Maximum rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak. – Cieszymy się ze spotkania z wami w murach UJ, bo to symboliczne połączenie przeszłości dokumentowanej przez naszą pełną tradycji uczelnię, teraźniejszości, której my, pracownicy nauki jesteśmy przedstawicielami i przyszłości, która należy do was, przyszłorocznych maturzystów. Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Tadeusz Słomka, podkreślał z kolei, że studia to także wielka intelektualna przygoda i najpiękniejszy okres życia – to moment zawierania nowych przyjaźni, nawiązywania kontaktów przydatnych w późniejszej zawodowej karierze.

Na ten właśnie poznawczy, pasjonujący aspekt studiowania – także w najlepszych uczelniach świata - zwrócił uwagę Walter Braunohler, konsul generalny USA w Krakowie, zapraszając naturalnie do studiów w Stanach Zjednoczonych – Czekamy na was, wiemy, że macie pasję poznawania świata, że jesteście bardzo zdolni!

Na konieczność wiary we własne siły, na to, by wymagać od siebie tyle, ile wymagają od nas inni, zwracali uwagę zarówno Lech Gawryłow, dyrektor  Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, jak i Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy – To już dziesiąta edycja Salonu Maturzystów. Cieszymy się, że formuła spotkania uczniów ostatnich klas liceów i techników z ekspertami OKE, połączona z możliwością poznania uczelni i ich rekrutacyjnych założeń, cieszy się tak wielką popularnością. Wrześniowe Salony to symbol ostatniej prostej do matury i wyboru studiów – życzymy wam z całego serca powodzenia!

Aleksander Palczewski, małopolski kurator oświaty, życzył młodzieży nie tylko powodzenia, ale również determinacji w procesie przygotowań do tego najważniejszego z egzaminów.

© Salon Maturzystów Perspektywy 2015