Kielecki Salon Maturzystów Perspektywy 2017
Katarzyna Prędke, maturzystka z najlepszego liceum województwa świętokrzyskiego w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2017 - Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej oraz Wojciech Prażuch z Technikum Leśnego w Zagnańsku reprezentowali kolegów w 10. edycji Kieleckiego Salonu Maturzystów goszczącego we wtorek 12 bm. w murach Politechniki Świętokrzyskiej. To im, obok gospodarzy uczelni i regionu, obok dyrekcji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi i Kazimierza Mądzika, świętokrzyskiego kuratora oświaty, przypadł w udziale zaszczyt otworzenia wydarzenia, pomocnego w ułożeniu strategii maturalnej.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, przewodniczący Komitetu Honorowego Kieleckiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2017 oraz profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaprezentowali zgromadzonym oferty swoich uczelni, przedstawiając ich nowoczesny potencjał naukowy, ale także pokazując walory socjalne kieleckich publicznych szkół wyższych. Wybór Politechniki Świętokrzyskiej czy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, uczelni współpracujących ze sobą, doinwestowanych, nowoczesnych, to, przekonywali, dobra decyzja w drodze do zawodowej kariery.
Najważniejsze spotkania, zwłaszcza te dotyczące przyszłorocznej matury, rozpoczęte wykładem o jej założeniach prowadzonym przez Danutę Zakrzewską, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, a także te na temat obowiązkowych i szczególnie popularnych przedmiotów dodatkowych zgromadziły kilka tysięcy uczestników. - To absolutnie rekordowa frekwencja na przestrzeni ostatnich lat - twierdzili zgodnie nauczyciele z regionu, wystawcy i gospodarze kieleckiego spotkania.
W pięknym gmachu Biblioteki-Rektoratu Politechniki Świętokrzyskiej, w jednym z jej budynków dydaktycznych, wreszcie w holu głównej auli wykładowej uczestnicy targów spotykali przedstawicieli uczelni z Kielc, Łodzi, Warszawy, Krakowa, a nawet - zgromadzoną specjalnie na tę okazję - wspólną reprezentację uczelni lubelskich.
- Z jakim przesłaniem, z jaką myślą stąd wyjeżdżasz?– zapytałam Kasię Wójcik z liceum w Starachowicach. – Wiem po dzisiejszych spotkaniach, że więcej jest ścieżek, którymi teoretycznie mogę pójść po maturze. Uczelnie mają tyle do zaoferowania…! Muszę jednak więcej wymagać od siebie samej i postawić sobie wysoko i samodzielnie maturalną poprzeczkę, bo nie darują sobie, że zmarnowałam szansę, nie starając się o dobre wyniki podczas majowych egzaminów.
Fot. WSR