Tu zaplanujesz swoją przyszłość - Salon Maturzystów Perspektywy 2016

Gdzie nas znajdziesz?

Politechnika Świętokrzyska
Rektorat i Biblioteka Główna
Kielce, Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 7

Kiedy odbędzie się salon?

25 września,
godz. 8.30 - 15.00
wstęp wolny
Parking dla autokarów mapa dojazduKielecki Salon Maturzystów

Już od wczesnych godzin porannych Kielecki Salon Maturzystów, który odbywa się na Politechnice Świętokrzyskiej, tętni życiem. Z całego województwa licznie przybyli przyszli maturzyści - uczniowie liceów i techników. Zapoznają się oni z ofertą studiów uczelni wyższych oraz korzystają z porad ekspertów Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łodzi.

Podczas Inauguracji Salonu świętokrzyski kurator oświaty, Kazimierz Mądzik, podkreślił, że decyzja o wyborze studiów stanowi o przyszłej karierze zawodowej. Jednocześnie zaznaczył, że istotne jest przygotowanie do egzaminu dojrzałości. – To, na jakim poziomie zdacie go, będzie mieć znaczenie przy rekrutacji na wybrany kierunek studiów – powiedział podczas wystąpienia.

Prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Artur Maciąg, przedstawił ofertę uczelni oraz zachęcał przyszłych studentów do pozostania w Kielcach i podjęcia w studiów właśnie  w tym mieście: „Posiadamy dla Was kompletną ofertę. W tym regionie też można znaleźć pracę.” W podobnym tonie mówił rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, prof. Jacek Semaniak: „Mamy ogromną liczbę kierunków. Uniwersytet oferuje szerokie spektrum kształcenia, w tym kierunek lekarski.”

Gościem Salonu był także Wiktor Kowalski, doradca wojewody świętokrzyskiego, który odczytał list od wojewody świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek. Pogratulowała ona organizatorom inicjatywy, jaką jest Salon. Złożyła również podziękowania  rodzicom, pedagogom oraz młodzieży za wysiłek włożony w wychowanie oraz naukę.  Inaugurację zakończył wykład „Wszystko o maturze 2020” poprowadzony przez zastępcę dyrektora OKE, Marka Szymańskiego.

W programie Salonu znajdują się spotkania z ekspertami OKE, którzy udzielają porad, jak dobrze zdać maturę z takich przedmiotów jak język polski, matematyka, fizyka i astronomia, chemia, biologia, historia, geografia, języki obce i WOS.  Maturzyści mogą również dowiedzieć się podczas specjalnych wykładów, jak wykorzystać narzędzia marketingowe, by odnieść sukces na egzaminie dojrzałości oraz jak zdobyć pracę marzeń. Dużym powodzeniem wśród uczestników Salonu cieszy się „Informator dla Maturzystów”.

fot. Warszawska Szkoła Reklamy

Tak było w 2018 r.

Już po raz dziesiąty odbywa się Kielecki Salon Maturzystów. Gospodarzem Salonu jest Politechnika Świętokrzyska. To doskonała okazja dla maturzystów, by zapoznać się z ofertą szkół wyższych, zasięgnąć porad u ekspertów OKE i poznać zasady zdawania egzaminów maturalnych z poszczególnych przedmiotów.

Życzę Państwu, aby decyzja wyboru uczelni okazała się trafna”, tymi słowami przywitał maturzystów prof. Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki podczas inauguracji Salonu. Świętokrzyski wicekurator oświaty, Tomasz Pleban dodał: „To wy jesteście przyszłością narodu i to wy będziecie wytyczać kierunki rozwoju. Życzę wam, aby wybór drogi życiowej i uczelni pokrywał się z tym, co chcecie robić w przyszłości.”

Andrzej Sygut, zastępca Prezydenta Miasta, prezentując film „Akademickie Kielce”, podkreślił znaczenie promocji Kielc jako miasta uniwersyteckiego i kooperacji z tutejszymi szkołami wyższymi. - Siła intelektualna zależy od uczelni, dlatego stawiamy na współpracę - powiedział w swoim wystąpieniu. O zaletach Politechniki Świętokrzyskiej mówił prof. Maciąg, natomiast Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprezentowała prof. Monika Szpringer, prorektor ds. studenckich i kształcenia, która zwróciła się do przyszłych studentów z przesłaniem: „To czas istotnych wyborów na całe życie. Nawet, jeżeli okaże się, że kierunek, który wybierzecie okaże się niewłaściwy, zawsze możecie zmienić uczelnię, kierunek, miasto. Ważne jest, żebyście mogli spełniać marzenia”.

Podczas inauguracji Salonu zaprezentowano także łazik marsjański, który został skonstruowany przez studentów i doktorantów Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Projekt ten zwyciężył w European Rover Challenge 2018.

Maturzyści biorą udział w licznych wykładach na temat egzaminów maturalnych. Dzięki nim mogą dowiedzieć się, jak przygotować się do matury i osiągnąć dobry wynik z takich przedmiotów jak matematyka, j. polski, chemia, fizyka i astronomia, biologia, geografia, historia, WOS czy z języków obcych. Pomocny jest także wykład „Wszystko o maturze 2019”.  Dodatkowo mogą oni uzyskać informację, w jaki sposób wykorzystać narzędzia marketingowe, by osiągnąć sukces na egzaminie ustnym oraz jak zdobyć pracę na rynku marketingowym.

Bardzo dużą popularnością cieszy się „Informator dla maturzystów 2019”. Stanowi  on niezbędne kompendium wiedzy dla uczniów klas maturalnych.  Na jego zawartość składają się m.in. ranking szkół wyższych, zasady przyjęć na studia, harmonogram egzaminów maturalnych, oferty szkół wyższych. Jest w nim także promowany program „Study in Poland”.

fot. Warszawska Szkoła Reklamy

fot. Politechnika Świętokrzyska

 

Tak było rok temu

 

Fot. WSR

Komitet Honorowy

prof. Wiesław Trąmpczyński

prof. Wiesław Trąmpczyński
Rektor Politechniki Świętokrzyskiej
Przewodniczący Komitetu Honorowego

Agata Wojtyszek

Agata Wojtyszek
Wojewoda
Świętokrzyski

Andrzej Bętkowski

Andrzej Bętkowski
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Bogdan Wenta

Bogdan Wenta
Prezydent
Kielc

Danuta Zakrzewska

Danuta Zakrzewska
Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi

Kazimierz Mądzik

Kazimierz Mądzik
Świętokrzyski
Kurator Oświaty

Komisarz Salonu

Magda Rulska
tel. 22 628 58 62 wew. 13
m.rulska@perspektywy.pl

Patroni medialni